100. rocznica powrotu Śląska do macierzy

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego biegu! 19 czerwca przebiegniemy 4,2 km ulicami Katowic, by uczcić pamięć bohaterów naszego regionu.

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski. Nie bez powodu wybraliśmy właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej.

Symboliczny pochód był zwieńczeniem walk powstańczych oraz plebiscytów. Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest przecięcie łańcucha przez powstańca Juliusza Chowańca, który powiedział: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską”. Wojsko witał ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik. „Dzielni polscy żołnierze! Pokażcie, że karne Wojsko Polskie jest murem ochronnym dla obywateli miłujących pracę, dla obywateli lojalnych i spokojnych. Powiedzcie światu, że Polska jest krajem praworządnym! Niech żyje Polska i Górny Śląsk” – mówił.

100 lat później zapraszamy Was na bieg upamiętniający to wydarzenie. Tak jak dawniej witano bohaterów czasu wojny, tak teraz w centrum Katowic uhonorujemy Was, biegaczy, bohaterów czasu pokoju.

Specjalnie na to wydarzenie przygotowaliśmy krótką trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy buty treningowe wkładają tylko od święta. Tym razem nie liczy się czas, a sam udział i pamięć o dawnych wydarzeniach. Zabierajcie więc całe rodziny i dołączajcie do naszego święta!

Podczas wydarzenia przewidujemy dla Was wiele dodatkowych niespodzianek, ale na szczegóły musicie jeszcze trochę poczekać. Obserwujcie nasze profile w mediach społecznościowych!

Nie zwlekajcie! Liczba miejsc jest ograniczona do 2022 numerów startowych.Zapisy startują 27 kwietnia 2022 r.
Rejestracja

Partnerami biegu są Województwo Śląskie, Miasto Katowice i Park Śląski. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Regulamin Biegu Bohaterów znajdziecie >>>tutaj<<<