Przygotowania do startu czas zacząć!

Pozostały 4 tygodnie do Biegu Bohaterów. Będzie to najlepsza okazja na udział w kolejnym, wyjątkowym biegu ulicznym. Niewielka część startujących będzie rywalizowała o zwycięstwo i wyjątkowe nagrody. Dla większości uczestników to okazja do wyjątkowej rywalizacji sportowej, a dla niektórych będzie to prawdziwy debiut w zawodach sportowych.

Choć 4,2 km to krótki dystans w porównaniu z większością biegów ulicznych, to warto pamiętać, że bez względu na długość trasy i doświadczenie biegowe do każdego startu trzeba się przygotować. 

Jeśli nie trenujesz regularnie, nie biegasz 3-4 razy w tygodniu, to już dziś warto po pracy wyjść na marszobieg. To ostatni moment na wprowadzenie planu przygotowań do startu.

Na trening możesz wyjść sam lub z osobami, z którymi planujesz swój start. Trening może być wyśmienitą okazją do spędzenia wspólnie cennego czasu. Warto poświęcić 45 minut dla dobrego samopoczucia, dla zdrowia, dla siebie i rodziny.

Pamiętaj, każdy trening zaczynamy rozgrzewką. Wykonujemy kilka ćwiczeń, które pozwolą mięśniom i stawom przygotować się do czekającego ich wysiłku. Jeśli ostatnio nie biegałeś to pierwsze 2-3 treningi będą polegały na wolnym biegu przeplatanym marszem. 3-5 minut wolnego truchtu przeplatamy takim samym odcinkiem szybkiego marszu. Trening kończymy ćwiczeniami rozciągającymi.

W kolejnych dwóch tygodniach (na 3, 2 tygodnie przed startem) na treningi poświęcamy również 3-4 dni w tygodniu najpierw wydłużając odcinki biegowe i skracając przerwy poświęcone na marsz, tak by móc wreszcie podjąć wysiłek polegający na biegu w wolnym tempie, ale przez 30-40 minut bez przerwy. Nie stawiaj przed sobą zbyt ambitnych celów. Sukcesem ma być pokonanie dystansu 4-5 km bez większego zmęczenia, w wolnym, ale regularnym tempie.

12 czerwca możesz urządzić swój własny „testowy” start. Bieg na dystansie 5 km. Dziś przy wyznaczeniu odcinka pomoże ci elektroniczna mapa (np. mapmyrun.com), lub sprzęt, z którym coraz częściej biegamy (smartwatch, telefon). Sprawdzając czas pokonanego odcinka możesz zaplanować tempo startowe.
Jeśli start kontrolny nie udał się, miałeś problemy – nic się nie stało. Po to właśnie jest taki testowy bieg. Odpocznij, przed tobą jeszcze 2-3 treningi, które warto poświęcić na poprawę wydolności. Piątek i sobota przed startem to czas odpoczynku. W tych dniach odbierz swój pakiet startowy. Dzięki temu w niedzielę nie będziesz musiał dwa razy przyjeżdżać do centrum Katowic.

W dniu startu emocji nie zabraknie. Na start przyjedź godzinę wcześniej, by znaleźć czas na rozmowy z innymi zawodnikami, rozgrzewkę i smakowanie wyjątkowej atmosfery.
Stając na linii startu pamiętać trzeba o „chłodnej głowie”, ta przyda się każdemu. Zarówno, gdy zaplanowany mamy bieg w tempie poniżej 4 min/km jak i dla tych biegaczy, którym marzy się ukończenie pierwszego biegu ulicznego. Zaczynamy powoli, mimo, że wiele osób biegnie dużo szybciej, ty zacznij zgodnie z planem zachowując siły na finisz w Parku Śląskim. 

Oprócz przygotowania taktyki na start trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i zaplanowaniu posiłków tak, by organizm miał czas na strawienie niedzielnego obiadu. Na 2-3 godziny przed startem przede wszystkim dużo pijemy zostawiając sobie „ucztę bohatera” na wieczorową porę.

Do zobaczenia w biurze zwodów przy odbiorze pakietów startowych.
Dziś możemy już poinformować, że w tym roku biuro zawodów mieścić się będzie w Muzeum Śląskim, a szczegóły przedstawimy w najbliższych dniach.