Muzeum Śląskie partnerem Biegu Bohaterów!

Miło nam poinformować, że Muzeum Śląskie w Katowicach zostało partnerem nadchodzącej edycji Biegu Bohaterów. To właśnie na terenie nowoczesnego obiektu muzealnego usytuowane będzie tegoroczne biuro zawodów. Ponadto nasz partner przygotował dla Was niespodziankę. Do 10 lipca będziecie mieli okazję zwiedzić Muzeum Śląskie za symboliczną złotówkę. Bilety wydawane będą na podstawie numerów startowych Biegu Bohaterów. Oferta obowiązuje dla zawodnika oraz jego osoby towarzyszącej. W ramach biletu zwiedzicie nie tylko wystawy muzealne, ale otrzymacie także wstęp na wieżę widokową, z której podziwiać możecie wyjątkową panoramę Katowic. Takiej okazji nie wolno przegapić! Jeśli dotychczas nie byliście gośćmi muzeum, poniżej prezentujemy Wam skrót tego, co czeka Was na miejscu.

Była kopalnia węgla zamieniona została w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu.
W ramach biletów za 1 zł, otrzymanych na podstawie numerów startowych, będziecie mogli zobaczyć wystawy stałe Muzeum Śląskiego:
– Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945


– Galeria plastyki nieprofesjonalnej


– Galeria śląskiej sztuki sakralnej


– Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów


oraz wszystkie wystawy czasowe:


– Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach
Wystawa, która pozwala ujrzeć bogactwo i poziom jednej z największych na Śląsku kolekcji sztuki współczesnej, dającej się zaliczyć do przeglądów reprezentatywnych w skali ogólnokrajowej. Na ekspozycji zobaczyć można prace takich artystów jak: Andrzej Urbanowicz, Natalia LL, Zbylut Grzywacz, Urszula Broll, Grupa Luxus, Jan Tarasin, Stanisław Dróżdż, Jerzy Rosołowicz oraz wielu innych.


– Arcyświątkarz Wowro

Wystawa prezentująca twórczość Jędrzeja Wawry (1864–1937), znanego pod gwarową wersją nazwiska Wowro. Tego niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”. Na ekspozycji można zobaczyć unikatowe rzeźby, a także fotografie archiwalne. Narracją wystawy będą wypowiedzi osób znających artystę, a przede wszystkim opowieści samego Wowry.


Tematem oraz treścią wystawy jest prezentacja twórczości Andrzeja Gruszki, która stanowi refleksję nad kondycją współczesnego świata oraz człowieka zagubionego w powszechnym dzisiaj relatywizmie wartości.


– Listy do Gabrysia

– 1122 premiery. Wystawa jubileuszowa Teatru Śląskiego w Katowicach

Wystawa, współtworzona przez Muzeum Śląskie i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, prezentuje wybór projektów scenograficznych, plakatów, makiet i kostiumów pochodzących z kolekcji obu instytucji. Towarzyszące obiektom fragmenty archiwalnych recenzji z premier, zabiorą w podróż w czasie i przywołają nazwiska wybitnych artystów sceny śląskiej, których twarze można będzie zobaczyć na archiwalnych fotografiach i nagraniach ze spektakli.


– 100 × TeArt. Wolność Józefa Szajny


Retrospektywna wystawa przygotowana dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Józefa Szajny
Tytułowe słowo pochodzi ze zbitki znaczeń: sztuka i teatr. Na ekspozycji zgromadzono 100 prac, oddając głos artyście, przedstawiając jego dzieła (projekty scenografii, obrazy, instalacje) i obszernie cytując wypowiedzi.


Indywidualna wystawa Ludwiki Ogorzelec składała się z trzech rzeźb: „Antygrawitacja II” z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”, czyli wielkich rozmiarów rzeźba, zbudowana z linii drzewa; „Pochylnia” z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”, w której linią krystalizującą jej wielką przestrzeń będzie przezroczysty materiał tworzący lekko rozświetloną białą strukturę nad głowami zwiedzających oraz „Rapsodia przezroczysta” z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”, czyli naprężone między ścianami i krzyżujące się między sobą linki stalowe stworzą konstrukcję, która, ubrana w rozświetlone struktury szkła, wraz z dźwiękiem ustanowi emocjonalno-wizualno-dźwiękową przestrzeń.


– Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna

Po eksplorowaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta. Wjazd na wieżę, również dostępny w ramach biletu, jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Śląskiego w Katowicach!