19 lat historii Silesia Półmaraton – wspomnienia

Na początku 2005 roku powstała idea organizacji pierwszego półmaratonu w Katowicach.

Każdy sukces ma wielu ojców i w organizację pierwszej edycji półmaratonu zaangażowanych było kilka osób.

„Bieg powstał w związku z zapotrzebowaniem na profesjonalną imprezę sportową jakiej brakowało w naszym mieście. Wiele osób namawiało mnie by zorganizować maraton w Katowicach, ale zdawałem sobie sprawę, że nie możemy rzucać się na głęboką wodę nie mając doświadczenia” – wspomina pomysłodawca i inicjator biegu, Bohdan Witwicki.

2 października 2005 roku wystartował pierwszy półmaraton. Wówczas pod nazwą Półmaraton 4energy. Pierwszym zwycięzcą został Kenijczyk Richard Rotich osiągając czas 1:05:28. W półmaratonie wzięło udział 361 biegaczy. Dziś liczba nie robi wrażenia, ale warto wspomnieć, że wówczas największy półmaraton w Polsce w 2005 roku liczył 857 uczestników.

Pierwsza edycja miała być ostatnią, ale tak duże zainteresowanie spowodowało, że organizatorzy postanowili sprawdzić czy to był jednorazowy sukces, czy też uda się go powtórzyć. 1 października 2006 roku, drugą edycję ukończyło już 680 biegaczy. Wszyscy chwalili organizację co przekonało dyrektora biegu by kontynuować organizację biegu. Do biegu przekonali się też włodarze Katowic.

Start pierwszego półmaratonu (Półmaraton 4Energy, 2005 r.)

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, pasji biegowej zespołu osób kolejna, trzecia edycja półmaratonu zawitała do centrum miasta. W 2007 roku, po raz pierwszy w Polsce bieg kończył się w hali sportowej i to tak wyjątkowej jakim jest katowicki Spodek. To było duże wyzwanie organizacyjne. Nadal uczyliśmy się organizacji biegu, jego przygotowania. Nikt wcześniej na taką skalę nie zamykał centrum Katowic –  było to duże wyzwanie, ale i jeszcze większa satysfakcja, gdy na płytę Spodka wbiegło 852 zawodników, a zawody otwierała Irena Szewińska. Bieg doceniali też sponsorzy, głównym był wówczas Fortis Bank.

Czwarta edycja była pierwszym śląskim półmaratonem, w którym frekwencja przekroczyła 1.000 zawodników. Znów finisz w Spodku i wielkie biegowe święto.

W tym miejscu warto wspomnieć, że nasz półmaraton jest pierwszym w Polsce biegiem, na którym pojawiły się koszulki techniczne w pakietach startowych. Początkowo w rozmiarach „unisex”, ale jako pierwsi w kraju zaoferowaliśmy też koszulki dedykowane paniom – w damskim kroju i rozmiarach.

Po czterech edycja półmaratonu byliśmy gotowi na maraton – i tak 3 maja 2009 roku wystartował pierwszy Silesia Marathon.

W 2009 roku Półmaraton 4energy zmienił nazwę na Półmaraton Katowice, a od 2011 roku do dziś ostatecznie został Silesia Półmaratonem. Przez cztery lata próbowaliśmy organizować Silesia Półmaraton i Silesia Marathon. Niestety zostaliśmy zmuszeni, by skupić się na jednym projekcie i dlatego od 2014 roku do 2023 roku historia Silesia Półmaraton jest również historią Silesia Marathon, o której można przeczytać na stronie biegu >>> (https://silesiamarathon.pl/historia/)

Silesia Półmaraton rozwija się i choć frekwencja nie jest miarą organizacyjnego sukcesu, zwłaszcza przy tak urozmaiconej trasie, to warto wspomnieć, że 12. edycja Silesia Półmaraton zakończyła się przekroczeniem progu 2.000 zawodników na mecie, a już rok później na mecie kolejnego półmaratonu witaliśmy ponad 3.000 zawodników.

Do dnia dzisiejszego już tylko dwóch zawodników brało udział we wszystkich edycjach półmaratonu. Marek Szopa przyjeżdża do nas z Gorzowa Wielkopolskiego od 19 lat. Na miejscu jest za to Andrzej Kaliszczak, który też swoją biegową pasję łączy ze startami w naszym półmaratonie.

Od pierwszej edycji przy imprezie pracowało wiele osób i trudno tu wymienić wszystkie. Na pewno wkład każdej osoby zaangażowanej w nasz biegowy projekt jest nieoceniony. Warto jednak wspomnieć o cztery osobach związanych z wydarzeniem od samego początku. Są to Dariusz Bonarski odpowiadający za strefę startu/mety oraz Marek Pęczak, który aprowizuje i organizuje punkty odżywcze. Kolejną jest Przemysław Witwicki, który początkowo „z obowiązku” uczestniczył w przygotowaniach wspierając różne działania organizacyjne, a po ukończeniu kierunkowych studiów zajmuje się sprawami księgowymi organizacji. Ostatnią osobą jest pomysłodawca i dyrektor biegu Bohdan Witwicki.

Mamy nadzieję, że kolejna edycja Silesia Półmaraton będzie okazją do kolejnych wspomnień a wyjątkowe miejsce, z którego zaczynamy tegoroczny bieg tworzyć będzie dobrą atmosferę sportowego święta.

Meta półmaratonu w hali widowiskowej "Spodek" (Półmaraton 4Energy, 2007r.)